LT

Naujienos

2010 10 25
Transporto priemonių savininkai raginami nepamiršti savo pareigų

Siekdama, kad neeksploatuojamos transporto priemonės netrukdytų eismui ir nekenktų aplinkai, valstybės įmonė „Regitra“ kartu su Lietuvos policija bei Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija tęsia 2007 m. „Regitros“ inicijuotą informacinę akciją „Daugiau erdvės kiemuose ir gatvėse“. Jos metu gyventojams bus suteikta daugiau žinių apie transporto priemonių išregistravimui keliamus reikalavimus, o transporto priemonių savininkai raginami atlikti jiems teisės aktuose numatytas pareigas. Akcija bus tęsiama iki 2011 m.  balandžio 1 d.

„Mūsų tikslas – priminti, kad teisės aktuose yra numatytos pareigos tiek buvusiesiems, tiek esamiems transporto priemonių savininkams. Baigta eksploatuoti transporto priemonė turi būti nustatyta tvarka išregistruota, o transporto priemonę perkant ar parduodant būtina sudaryti jos pirkimo-pardavimo sutartį bei savininko duomenų pasikeitimus įregistruoti „Regitroje“. Parduotas, tačiau nustatyta tvarka neperregistruotas automobilis gali būti panaudotas nusikalstamais tikslais, juo gali būti padaryta žala, už kurią gali tekti atsakyti ir buvusiam savininkui“, – sakė „Regitros“ generalinis direktorius Ramutis Oleka.  

42 proc. interaktyvios www.regitra.lt apklausos dalyvių š. m. rugsėjo – spalio mėnesiais patvirtino, jog turi nenaudojamų, baigtų eksploatuoti, tačiau dar neišregistruotų transporto priemonių.

Šiemet nuo sausio 1 iki spalio 15 d. Lietuvoje nurašyti 31 045 baigti eksploatuoti lengvieji automobiliai, tai yra 6,2 proc. mažiau, nei per tą patį laikotarpį pernai.

„Neeksploatuojamo ir trukdančio eismui transporto problema aktuali daugelyje Lietuvos savivaldybių. Eksploatuoti netinkami automobiliai užima vietą kiemuose ir gatvėse, trukdo pravažiuoti specialiajam transportui, teršia aplinką, neretai iš tokių automobilių teka tepalai, taip pat jie kelia pavojų aplinkiniams, gali sužeisti vaikus. Galiausiai tokie automobiliai gadina kiemo estetinį vaizdą. Akcijos metu seniūnijos rinks gyventojų pateikiamą informaciją apie nevažiuojančius automobilius ir perduos ją policijai“, – sakė Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas Algis Strelčiūnas.

Gyventojai turėtų atkreipti dėmesį, kad teisės aktuose numatyta atsakomybė ne tik už taršą, bet ir už neeksploatuojamos transporto priemonės laikymą bendrojo naudojimo vietose*.

„Be priežiūros paliktos transporto priemonės valstybinio numerio ženklai neretai panaudojami nusikalstamais tikslais, o tai sukelia nepageidaujamų pasekmių transporto priemonės savininkui,“ – sakė Policijos departamento l.e.p. Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis.

Statistiniai duomenys patvirtina, kad transporto priemonių savininkai ne tik delsia išregistruoti  baigtas eksploatuoti ar parduotas į užsienį transporto priemones, bet ir nustatyta tvarka įregistruoti įsigytas.** Dėl to, kad pirkėjas nespėjo ar galbūt piktavališkai vengia perregistruoti transporto priemonę, pardavėjui gali atsirasti nuo jo nepriklausančių įpareigojimų. Kad to neatsitiktų, transporto priemonės pirkėjas ir pardavėjas turėtų kartu atvykti į „Regitrą“ ir perregistruoti transporto priemonės savininko duomenis. 

Spalio 15 d. duomenimis 30 009 nustatyta tvarka neperregistruotos transporto priemonės buvo automatiškai išregistruotos. Gyventojams neįregistravus jų nustatyta tvarka, šios transporto priemonės negalės dalyvauti eisme ir atlikti privalomosios techninės apžiūros.***

Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registre 2010 m. spalio mėn. buvo 2 127 428 įrašai apie įregistruotas transporto priemones (1 720 096 - apie įregistruotus lengvuosius automobilius).

Daugiausia lengvųjų automobilių savo vardu yra įregistravę du vilniečiai (413 ir 365) bei Marijampolės apskrities gyventojas (407).   
___________________________
*Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 51(11) straipsnyje nustatyta, kad neeksploatuojamos, paliktos be priežiūros transporto priemonės laikymas bendro naudojimo vietose ir po savivaldybės, policijos ar kitos suinteresuotos institucijos pareigūno raštiško perspėjimo nesiėmimas priemonių ja pasirūpinti – užtraukia baudą transporto priemonės savininkui nuo dviejų šimtų penkiasdešimties iki penkių šimtų litų. Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytą pažeidimą, užtraukia baudą transporto priemonės savininkui nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų su transporto priemonės konfiskavimu ar be konfiskavimo.

**Įsigytą Lietuvoje registruotą transporto priemonę, apie kurios pardavimą pardavėjas pranešė „Regitrai", privaloma įregistruoti savo vardu per 15 dienų nuo jos  įsigijimo. Pasibaigus šiam terminui, parduota ir neperregistruota transporto priemonė automatiškai išregistruojama siekiant apsaugoti buvusių transporto priemonių savininkų, kurie pranešė VĮ „Regitra“ apie transporto priemonės pardavimą, interesus.

***„Regitros“ internetiniame puslapyje www.regitra.lt (skyriuje „Transporto priemonių paieška“) pagal transporto priemonės valstybinį numerį ar kitus duomenis galima nemokamai pasitikrinti, ar transporto priemonė įregistruota.